A bábozás önfeledt játék, felhőtlen szórakozás, ami játékosan tanít és fejleszt. A képzelet birodalma, ahol nincsenek határok és korlátok. A gyerekek - és velük mi felnőttek is - belebújhatunk a szereplők bőrébe, mesés világokban kalandozhatunk, ahol minden lehetséges. A bábok úgy hozzák közel hozzánk a történeteket, hogy közben felszabadítják a fantáziánkat és csodás kalandokba repítenek minket.
A bábozás komplex hatása abban rejlik, hogy sokféle képességet fejleszt: a nézőnek is és annak is, aki játssza.
A pedagógusok és a gyermekpszichológusok is egyetértenek abban, hogy a bábjáték számos pozitív hatással bír a gyerekekre.
Lássuk miért is jó a bábozás:
- Segíti a képzelőerő és a kreativitás fejlődését: A bábjáték csodálatos élmény, egy varázslat, hogy az élettelen bábu megelevenedik, a gyermek szeme láttára. A gyerekek képzelete szárnyra kap, együtt élnek a bábjáték szereplőivel az izgalmas kalandokban. Amikor a bábok különböző szerepekbe bújnak és különleges helyzeteket élnek át, a gyerekek inspirációt merítenek saját játékaikhoz. Így fejlődik a kreatív gondolkodásuk és problémamegoldó képességük, ami a mindennapokban is segíti őket.
- Fejleszti a gyerekek kommunikációs készségét: A bábokkal történő játszás kiemelkedően fejleszti a gyermek beszédkészségét. Amikor a bábok beszélnek és interakcióba lépnek egymással, a gyerekek párbeszédeket játszanak el és történeteket mesélnek el a saját szavaikkal. Ezáltal javul a beszédkészségük, fejlődik a szókincsük és képesek lesznek könnyebben kifejezi gondolataikat, érzéseiket.
- Oldja a stresszt és a gátlásokat: A bábjáték nagyon hasznos segítség lehet, ha a gyerekek addig ismeretlen, feszültséget okozó helyzettel, érzésekkel találkoznak, amikkel nem tudnának mit kezdeni. Ugyanis egy báb segítségével újraélheti a problémát jelentő szituációkat, és így könnyebben feldolgozhatja őket. A kisgyerekek sokkal könnyebben tudnak kapcsolatot teremteni a játszótársnak vélt bábbal, mint egy ismeretlen felnőttel. A bábszínház védelmet nyújtó takarása feloldódja a gátlásokat, így szabadon felszínre kerülnek az elfojtott, rejtett, szégyellni valónak vélt érzések. A bábuval játszó gyermek azonosul a bábuval, annak személyében beszél és mozog. Ez nagy élmény számára, mert figyelmet kap, meghallgatják.
- Segíti a kéz-szem koordinációját, finomítja a kézmozdulatokat és fejleszti a ritmusérzéket: A táncos-mondókás bábozás során a bábokat utánozva mozognak, énekelnek a gyerekek, így fejlődik a ritmusérzékük. A bábjátékban a mozgás és szó kapcsolódásából alakul ki a játék, ez a két tevékenység fejlesztő hatással van a gyermek szem-kéz mozgásának összerendezésére és a beszédkészség fejlesztésére egyaránt.
- Fejleszti a gyerekek szociális készségeit: Amikor csoportban játszanak bábjátékot bizonyos szabályok szerint, a gyerekek megtanulnak együttműködni, kommunikálni és megosztani egymással feladatokat. Ezzel fejlődik az empatikus képességük, megtanulják tisztelni mások véleményét, megismerik a többiek érzéseit és szükségleteit.
- Fejleszti a koncentrációt és a prezentációs készséget: Ahhoz, hogy egy bábjátékot sikeresen előadjanak, a gyerekeknek figyelniük kell a történetre, a szereplők mozgására és a megfelelő időzítésre, ezáltal javul a koncentrációjuk, figyelmük. Önállóságot kíván a gyermektől, ezért önbizalmat, bátorságot ad.
Most már Te is láthatod, hogy a bábjáték számos pozitív hatással bír a gyerekekre.
Az eddig felsoroltakon kívül a legfontosabb mégis az, hogy remek alkalom arra, hogy minőségi időt töltsetek együtt.